Ekonomi

BNP Paribas Sudan’daki soykırım davasında yargılanacak

Manhattan’daki bir ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Perşembe günü BNP Paribas (EPA:BNPP)’ın Sudan hükümetinin soykırım yapmasına yardım ettiği iddiasıyla açılan davayla yüzleşmesi gerektiğine karar verdi. Fransız bankası, ABD yaptırımlarına rağmen 1997’den 2011’e kadar Sudan’daki insan hakları ihlallerini kolaylaştırmaya yardımcı olan bankacılık hizmetleri sağlamakla suçlanıyor.

Yargıç Alvin Hellerstein, bankanın mali faaliyetlerini cinayet, toplu tecavüz ve işkenceyi de içeren zulümlerle ilişkilendiren önemli kanıtlar buldu. Bankanın bu ihlallerden sorumlu tutulup tutulamayacağını ya da bunları önceden tahmin edip edemeyeceğini belirlemek için henüz çok erken olduğunu belirtti.

Toplu dava, Güney Sudan, Darfur ve Nuba Dağları’ndaki marjinalleştirilmiş Arap olmayan yerli siyah Afrika topluluklarından kaçan ABD sakinleri tarafından başlatıldı. Bu davacılar belirtilmemiş bir miktar tazminat talep etmektedir.

Daha önce 2014 yılında ABD’nin ekonomik yaptırımlarını ihlal etmekten suçlu bulunan ve 8.97 milyar dolar ceza ödemeyi kabul eden BNP Paribas, mevcut dava hakkında yorum yapmayı reddetti. Bankanın Sudanlı kuruluşların ABD bankacılık sistemine erişimini kolaylaştırdığını kabul etmesi, Yargıç Hellerstein tarafından bankanın şimdi iddialara itiraz edememesinin bir nedeni olarak vurgulandı.

2016’da açılan dava 2018’de başka bir yargıç tarafından reddedilmiş, ancak 2019’da bir federal temyiz mahkemesi tarafından yeniden canlandırılmıştı. Yargıç Hellerstein, bankanın sorumluluğu için İsviçre hukukunun geçerli olduğunu gerekçe göstererek cezai tazminat taleplerini reddederken, dava ABD Bölge Mahkemesi, New York Güney Bölgesi’nde 16-03228 dava numarasıyla devam edecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu